Ревю на Мекотели



Ако вашето малко дете внезапно е развило обрив с безболезнени, малки, кръгли подутини с малки остатъци в средата, виновникът може да е вирусът на молуската шарка.

е. оние што живеат во езерата и реките) и копнените (конечното живеалиште ) видови.

Оцветяването на този синьопръстенен октопод показва, че индивидът е разтревожен и ухапването му може да бъде фатално Много мекотели произвеждат или акумулират от околната среда токсини, които представляват опасност за здравето и живота на хора и животни.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

За нас Услуги Блог Контакти Полезни връзки

Двучерупчестите имат уста, сърца, черва, хриле, стомаси и сифони, но нямат глави, радули или челюсти. Тези мекотели притежават абдукторни мускули, които при свиване държат двете половини на черупките си затворени.

Главоногите са вид мекотели – група, която включва черупчестите и голите охлюви, както и мидите и стридите.

Нямаме изкопаеми доказателства, че това конкретно животно някога е съществувало; най-многото, което всеки експерт би се осмелил е, че мекотелите са произлезли преди стотици милиони години от малки морски безгръбначни, известни като "лофотрохозои" мекотели (и дори това е въпрос на спор).

Како претставници од оваа група се октоподите и сипите.

полжавите се најголема и најразновидна група мекотели. Главата им е добро развиена, стапалото е широко и рамно, а черупката има спирален облик.

Во морфолошки поглед, на мекотелите може да се разликуваат неколку региони: глава, на која се наоѓаат устата и сетилните органи; труп, во и на кој се сместени главните, витални органи; стапало, кое претставува месест орган што служи за движење и наметка (или мантија), како голем набор на кожата помеѓу трупот и стапалото.

Прикритието на октоподите има три главни елемента. Единият е цветът. Октоподите генерират цветове чрез система от пигменти и отразители. Пигментите се съдържат в хиляди миниатюрни сакчета в най-горния слой на кожата. Когато сакчетата са затворени, приличат на миниатюрни лунички. За да покаже пигмента, октоподът свива мускулите около сакчето, като така го отваря и разкрива цвета. В зависимост от това какъв набор от сакчета отваря или затваря октоподът, той мигновено може да създаде шарки като ленти, ивици или петна.

Следи от тези опити на натуралистите за класификация на мекотелите се откриват и в съвременните класификации на типа. Мекотелите днес са отделени в два подтипа, въз основа на типа на нервната система и характера на външния скелет на мекотелите.

О, да. Това тъмно петно в средата – това е мастилената торбичка. „А тези малки кръгли неща – казва Винтър – са смукалата.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *